Tradiční korejská medicína pomáhá obyčejným severokorejcům překonat následky sankcí

9. května 2013 v 14:27 |  Společnost
Tradiční "koryo" medicína, která nabízí rozmanité léky od sušené medvědí žluči a jeleního elixíru až po mast z tygřích kostí a ženšen, není jen na drobné bolístky a potíže. Patří do zdravotního systému od nejmenších severokorejských vesnických klinik až po nejnablýskanější výstavní nemocnice pro privilegované v Pchjongjangu.

Moderní i tradiční styly léčení jsou v KLDR dlouho unikátním způsobem propojené a lékaři z obou škol spolupracují pod jednou střechou.
Následkem sankcí, které uvalila na Severní Koreu Rada bezpečnosti OSN a které mají údajně zbavit severokorejskou vládnoucí třídu přístupu k luxusnímu zboží (jakým způsobem by sankce na dovoz léků pro běžné severokorejské občany měly mít vliv na přístup vládnoucích špiček k luxusnímu zboží, pro mne zůstává záhadou), je stav, kdy mnoho západních léků je nedostatkových a vesničané sbírají bylinky, aby si vyrobili vlastní bylinné léky podle receptů tradiční korejské medicíny.
Poté, co Rada bezpečnosti na Severní Koreu uvalila dosud nejtvrdší sankce, mohou být pacienti v této zemi s 24 miliony obyvatel, která co do státních výdajů na zdravotnictví patří mezi poslední na světě, ještě závislejší na podomácku vyráběných lécích.
Podle přeběhlíků se některé léky pašují ze sousední Číny a prodávají na černém trhu, zatímco jiné, rovněž prodávané pokoutně, se berou přímo z nemocnic. Formálně je zdravotnictví v Severní Koreji bezplatné.
Další články:
Tradiční čínská medicína neléčí stejnou nemoc u dvou lidí stejně, protože má u každého jiný průběh.
Korejský ženšen, který používá tradiční korejská medicína, přináší lidem úlevu od nemocí již dlouhé tisíce let.
Med představuje hlavní produkt včel.
Černé perly jsou vzácností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama