Počátkem května slaví Japonsko Den ústavy

11. května 2013 v 10:08 |  Zahraničí
Počátkem května slaví Japonsko Den ústavy.

Jde o jeden z řetězce svátků nazývaného Zlatý týden, které běžný Japonec zpravidla využije k tomu, aby na týden či dva zapomenul na práci a věnoval se tolik vzácnému a potřebnému odpočinku.
Řada Japonců však na ústavu nahlíží jako na základní kámen, na kterém poválečné Japonsko postavilo svůj ekonomický boom, jiní se však domnívají, že některé části již neodpovídají současným potřebám.
Nejdiskutovanější části konstituce je bezesporu Článek 9, který - pokud je brán doslova - zakazuje jakoukoliv činnost země na poli vojenském mimo území země. A byly to paradoxně právě Spojené státy, pod jejichž diktátem poválečná japonská ústava vznikla, kvůli kterým Japonsko ústavu obešlo, když se na jejich žádost účastnilo řešení středovýchodní krize.
Ssoučasné Japonsko představuje sbilizující prvek regionu. Povýšení dosavadní domobrany na regulérní armádu by znamenalo emancipaci země na mezinárodní scéně a s nenulovou pravděpodobností i umravnění severokorejské diktatury. Militarizace a nebezpečí rozpoutání války ze strany Japonska hrozí asi tak jako od Německa.
Japonsko je ostrovní stát na okraji kontinentálního šelfu u východního pobřeží Asie.
Další články:
Tradiční korejská medicína pomáhá obyčejným severokorejcům překonat následky sankcí. Tradiční "koryo" medicína, která nabízí rozmanité léky od sušené medvědí žluči a jeleního elixíru až po mast z tygřích kostí a ženšen, patří do zdravotního systému Severní Koreje.
V Paříži stojí včelí úly přímo v centru města. Med je prý kvalitnější než z venkova. Na venkově dělají včelky med z květů, které mají na blízku.
Korejský ženšen je lék tradiční medicíny.
Med prospívá zdraví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama