Havajské ostrovy

28. května 2013 v 18:52 |  Cestování
Havajské ostrovy jsou souostrovím mnoha ostrovů. Hlavní ostrovy však reprezentuje osm následujících: Niʻihau, Kauaʻi, Oʻahu, Molokaʻi, Lānaʻi, Maui, Kahoʻolawe a Hawaiʻi.

Havajské ostrovy leží uprostřed Tichého oceánu, vzdáleny téměř 3900 km od západního pobřeží kontinentálního masivu Ameriky a jsou tvořeny 132 ostrovy, ostrůvky a atoly.
Tvoří federální stát Spojených států amerických Havaj. Hlavní a zároveň nejlidnatější město je Honolulu.
Havajské ostrovy vznikly sopečnou činností nad oblastí oslabeného zemského pláště, ve kterém se nachází po milióny let horká skvrna. Jsou tvořeny z čedičových láv, které jsou unikátní svojí řidší konzistencí oproti lávám sopek v jiných končinách světa.
Pozemský ráj, tak někdy bývají Havajské ostrovy nazývány, v tomto poetickém názvu se zrcadlí bujně rostoucí květnatá příroda, usměvaví obyvatelé i pohoda ztělesněná slovem aloha.
Poloha uprostřed Tichého oceánu dělá z ostrovů strategicky položený bod, vyzývající k budování vojenské základy. A tato byla skutečně vybudována v zátoce Pearl Harbor. V prvních okamžicích druhé světové vělky nechvalně proslula potopením bitevních lodí, z nichž některé dodnes spočívají na dně přístavu.
Další články:
Tři čínské lodě narušily japonské vody u ostrovů Senkaku, o které vede Japonsko územní spor s Čínou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama