Dítě s transplantovanými játry vede normální život

21. května 2013 v 18:47 |  Zdraví
Nejmladší dítě s transplantovanými játry vede normální život poté, co se muselo v pěti měsících podrobit transplantaci jater a je podle slov lékařů v pořádku.

Dnes desetiměsíční chlapeček se vyvíjí stejně jako jeho vrstevníci a nemusí držet žádnou dietu. Je vůbec nejmladším pacientem, kterému čeští lékaři játra úspěšně transplantovali.
První transplantaci v Česku provedli lékaři brněnské fakultní nemocnice u svaté Anny. Zákrok zachránil pacientovi život. Transplantace jater u malých dětí lékaři provádějí zhruba pět let.
Játra se transplantují lidem například s cirhózou jater, s chronickou žloutenkou typu B či C, s některými druhy jaterních nádorů nebo pacientům, jimž játra selhala.
V drtivé většině se játra transplantují od zemřelých dárců, vhodných orgánů je ale nedostatek. Mezníkem v dalším rozvoji byl proto rok 1989, kdy v Chicagu provedli úspěšnou transplantaci části jater živého dárce.
Další články:
Kofein lékem pro játra. Vědci zjistili, že pravidelná konzumace kofeinu má příznivý vliv na zánětlivé procesy v játrech.
Káva působí jako stimulant a zbavuje stresu. Neumíte si svůj život představit bez šálku kávy?
Amnestie naruby - na násilné a majetkové trestné činy se vztahuje, politických soudních procesů se netýká 2013 zatímco vězni, kteří byli odsouzeni za spáchání násilných či majetkových trestných činů, se na začátku roku 2013 radují z díky amnestii čerstvě nabyté svobody.
Ruští lékaři regenerovali játra dosud nezvyklým způsobem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama