Vikingskou loď potopili sami Vikingové

26. ledna 2013 v 16:33 |  Technika
V současné době je dokončována rekonstrukce vikingské válečné lodi Roskilde 6, kterou poté, když už se v jedenáctém století nemohla účastnit dalších tažení, potopili sami Vikingové, aby nepříteli ztížili plavbu do fjordu.

Už šestnáct let odborníci opatrně vysušují a opravují Roskilde 6, která je největší zachovalou vikingskou lodí na světě. V současnosti se původní dřevěná žebra lodi vsazují do nového kovového trupu, aby mohla být loď vystavena v Dánském národním muzeu.
Třicet šest metrů dlouhá loď vznikla zřejmě v roce 1025, ze kterého pochází jeho dubová žebra. Plavidlo pojmulo zhruba sto válečníků, kteří veslovali pomocí devětatřiceti párů vesel. Členové posádky zřejmě museli spát přímo u vesel a nemohli s sebou převážet ani objemné zásoby pitné vody.
Záznamy hovoří o tom, že podobných lodí se ve flotile nacházely stovky. Je tedy pravděpodobné, že vikingská výprava tak mohla čítat až 10 000 mužů.
Roskilde 6 byla podle všeho jednou z největších lodí své doby. Mohla být vybudována přímo pro krále Knuta Velikého, který byl králem Dánska, Norska, části Švédska a po smrti anglického Edmunda také ovládal Anglii.
Loď byla nalezena náhodou, když se v přístavu v Roskilde dostavovalo Muzeum vikingských lodí. Ukázalo se, že Vikingové svá poškozená plavidla zřejmě potápěli úmyslně a na taktických místech, aby nepřátelům ztížili plavbu do fjordu a mohli se lépe bránit před případnou invazí.
Roskilde 6 byla jednou z lodí, na kterých Vikingové v jedenáctém století útočila na evropské přístavy.
Další články:
Díky nové technologii se stává realitou neviditelný tank, který přináší nové možnosti mobilní války.
Dávným Vikingům ukazoval cestu "sluneční kámen" a vedl jejich lodě na dalekých plavbách.
Masivní černá díra v centru naší galaxie polyká plynový mrak, který se nalézá v jejím okolí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama