V Číně byl obviněn disident kvůli "podvratné" básni

23. ledna 2012 v 20:58 |  Zahraničí
Čínské úřady obvinily disidenta Čua Jufua z podrývání režimu kvůli básni.

Šedesátiletý Ču byl zatčen loni v dubnu za "vyzývání k podrývání státní moci", což je obvyklé obvinění, které vládnoucí komunistická strana vznáší vůči svým kritikům.
Hlavním důvodem obvinění byla báseň, ve které Ču vyzýval lidi, aby se sešli. Napsal báseň přibližně ve stejné době, kdy na Středním východě probíhala povstání. Ču věří ve svobodu projevu.
"Podvratná" báseň se v překladu jmenuje Je na čase. Její verše jsou následující: "Je na čase, čínský lide! Náměstí patří všem, nohy jsou vaše. Je na čase, abyste se postavili na nohy a vyrazili na náměstí bránit svá práva."
Li zmínil, že báseň byla zveřejněna na internetu, nicméně popřel, že by Ču byl mezi těmi, kteří na internetu svolávají demonstrace Jasmínové revoluce, která se inspiruje Arabským jarem.
V Číně odsoudili jiného disidenta koncem prosince za podrývání režimu k deseti letům vězení. Čchen Si se provinil svými esejemi o lidských právech a politických reformách. Jiný aktivista Čchen Wej byl odsouzen k devíti letům za kritiku vládní strany.
Rozcestník na další stránky:
Vtip s Pepíčkem Kalianků v hlavní roli: jedna báseň.
Čína je nejlidnatější země světa s tisíciletou kulturou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama