Neplánované toky obnovitelné energie z Německa

13. ledna 2012 v 7:11 |  Technika
ČEPS se obává blackoutu v důsledku rozvoje obnovitelných zdrojů v Německu. Zdůvodňuje tím nutnost zvyšování přenosové kapacity.

Podle ČEPS se v tomto konkrétním případě se k původní příčině, větrným parkům na severu Německa s výrazným nárazovým výkonem ve větrných dnech, přidaly ještě následující faktory:
- Odstavení osmi jaderných elektráren na severu a jihu Německa.
- Nárůst instalovaného výkonu ve fotovoltaických elektrárnách v Německu.
- Intenzivní obchodování s elektřinou zejména na spotových trzích.
- Nedostatek vody ve vodních elektrárnách na Balkáně, který zvýšil dovozy elektřiny do této oblasti.
Je však také mutno dodat, že v případě, kdy by hrozilo překročení kapacity přenosové sítě v České republice z důvodu přetoku energie ze zahraničí, je povinností zahraničního partnera provést potřebná opatření ke stabilizaci situace.
Němečtí dispečeři měli možnost regulovat obnovitelné zdroje podstatně dříve než jejich čeští kolegové. Dokonce si již v minulosti prošli i fází nadměrného odstavování obnovitelných zdrojů s následnými soudními spory, která byla ukončena zákonnou povinností proplácet obnovitelným zdrojům ztráty příjmů v důsledku regulace. Dispečeři v Německu i okolních zemích mají samozřejmě v důsledku rozvoje obnovitelných zdrojů energie více práce s regulací, ohrožení elektrizační soustavy však hrozí pouze v málo pravděpodobných případech kombinace problémových faktorů.
Největší plánovanou investicí je dvojité vedení velmi vysokého napětí z Kočína na Mírovku, tj. ve směru východ-západ, navíc v oblasti, která je přetoky elekřiny z Německa dotčena jen okrajově. Možná proto ČEPS v tiskové zprávě zmiňuje Balkán. Mírovka je rozvodna v centru Vysočiny - kraji, který zakázal výstavbu větrných elektráren s odvoláním na estetické důvody. Otázkou zůstává, zda stovky stožárů a desítky kilometrů vodičů velmi vysokého napětí estetickým problémem nejsou.
Kam pokračovat: Vlajka Německa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama