Kamufláž ryb a chobotnic

25. ledna 2012 v 19:07 |  Příroda
Pruhovaná chobotnice maskovaná (Thaumoctopus mimicu) je mistr převleků.

Dokáže napodobit jedovaté ryby platýze a perutýny stejně jako hady vodnáře. Do své role zapojí zbarvení a tvar těla stejně jako pohyby, které jsou prakticky k nerozeznání od napodobovaného druhu. Díky dokonalé kamufláži se může bezostyšně a hlavně beze strachu procházet přímo před očima predátorů.
Chobotnice maskovaná však není jediná, kdo používá kamufláž. Vědci z Göttingenské univerzity si povšimli, že chobotnice maskované mívají nenápadné nohsledy - malé rybky Stalix histrio. Většinu času tráví v blízkosti svého doupěte v písku, které je chrání před predátory. Při hledání potravy se však musí čas od času od svého úkrytu vzdálit.
Při této cestě rybka často minimalizuje svou zranitelnost tím, že se pohybuje v blízkosti chobotnice maskované, která si drobné rybky nevšímá. Svým zbarvením rybka dokonale napodobje pruhovaný vzor chobotnice, takže se svému okolí jeví jako součást jejího těla. A jelikož chobotnice napodobuje některého z jedovatých druhů mořských živočichů, zůstává rybka, maskovaná na druhou, v bezpečí.
Kamufláž je schopnost jevit se jako součást okolí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama