Vikingům ukazoval cestu „sluneční kámen“

18. prosince 2011 v 14:40 |  Cestování
Daleké námořní plavby Vikingů na Island, do Grónska a na Labrador vzbuzují dodnes obdiv. Severní Atlantik je nehostinným koutem naší planety, kde celé dny nezasvítí ani hvězdy, ani Slunce. Jak udržovali Vikingové správný kurz?

Při zatažené obloze se však při navigaci dostávali do velkých problémů. Výraznější odchylka z kurzu při cestě z Norska na Island mohla mít pro posádku vikingské lodě fatální následky. Podle severských ság vozili Vikingové na palubách svých dlouhých lodí "sluneční kámen", který jim ukázal cestu. Vědci nyní prokázali, že ságy nelhaly a navigační kameny byly s to dovést Vikingy k cíli i pod zamračenou oblohou.
Slunce svítí i za mraky a vytváří kruhy polarizovaného světla. Samo je v jejich středu. Lidské oko polarizované světlo nevnímá, avšak Vikingové tento problém vyřešili pomocí krystalů dvojlomného islandského vápence. Krystalem prochází světlo po dvou různých drahách a na výstupu z krystalu tak nabízí dva obrazy. Vzájemná jasnost obou obrazů závisí na polarizovaném světle.
Teoreticky je tedy možné odhalit střed kruhů polarizovaného světla vyzařovaného Sluncem skrytým za mraky, a tím určit polohu Slunce. Stačí a otáčet krystalem dvojlomného vápence, kterým prochází světlo, tak dlouho, dokud nejsou oba obrazy stejně jasné. Tím je určen směr, kde se za mraky skrývá Slunce.
Navigace podle "slunečních kamenů" se potýkala s jedním velkým problémem. A tou bylo neustále se kolíbající dno lodi. Na ní bylo zaměření velmi nesnadné. Přesto však bylo při experimentálním ověření tohoto způsobu navigace dosaženo přesnosti s odchylkou 1 %.
Tématické stránky: Vikingové
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama