Technologie, která napodobí přírodu

28. prosince 2011 v 12:12 |  Technika
Předměty vyrobené trojrozměrným tiskem vypadají často tak, jako by je stvořila sama příroda.

Světový veletrh výrobců forem a nástrojů EuroMold, který se konal od 29. listopadu do 2. prosince ve Frankfurtu nad Mohanem, byl podle očekávání plný strojů a robotů. Předváděly tu, jak umějí dát podobu všemožným předmětům řezáním, ohýbáním, svařováním a boucháním. V jedné z hal byl ale k vidění jiný obrázek. Shromáždilo se v ní okolo tří set vystavovatelů, kteří se zabývají trojrozměrným tiskem - neboli "aditivní výrobou",jak svoji činnost sami raději nazývají.
Všechny trojrozměrné tiskárny měly společné to, že vytvářely výrobky postupným nanášením jednotlivých vrstev kovového prášku, granulovaného plastu nebo jiného vhodného materiálu.
Stejně neobvyklý jako použitá výrobní technologie byl i sortiment produktů, které lze takto vyrobit: výfukové potrubí, umělá noha, dveřní závěs pro letadla, desítky bot a dokonce celé šaty. Mnohé z těchto "vytištěných" předmětů se od svých protějšků vyrobených tradičním způsobem nápadně liší. Jsou elegantnější, vzdušnější a mají ladné linie. Hotové výrobky vystavené na podstavcích a ve vitrínách připomínaly spíše galerii než průmyslový veletrh.
Aditivní technologie tedy nemění jen způsob výroby - změna je patrná také u výsledného produktu. Mnoho vystavených předmětů působí přírodním dojmem. Není to náhoda. V některých případech návrháři okopírovali přírodu záměrně. Jindy použili prvotní zákonitosti jako východisko, vyvodili závěry (obvykle s pomocí nějakého chytrého programu) a zjistili, že příroda je dávno předběhla. Někdy mělo rozhodování estetické důvody: zvítězil nejspíše odvěký lidský sklon volit předměty, které vypadají přirozeně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama