Mrtvé moře vysychalo již v minulosti

18. prosince 2011 v 13:33 |  Cestování
Podle výsledků nejnovějších výzkumů geologů, vyplívá z rozboru sedimentů odebraných ze dna Mrtvého moře, že moře před 120 000 let téměř vyschlo. Bylo to v teplém období, během kterého na naší planetě panovaly teploty srovnatelné s dnešními. Tehdy však, na rozdíl od nynější doby, k vyschnutí moře nepřispíval člověk. Hladina Mrtvého moře neustále klesá a za hlavní příčinu je považováno odčerpávání vody z horního toku řeky Jordán, která Mrtvé moře ze severu napájí vodou.

Mrtvé moře má hladinu 400 metrů pod úrovní hladiny světových oceánů a v některých místech je hlouboké až 300 metrů. Pod jeho dnem jsou uloženy vrstvy sedimentů, na kterých je možno studovat dějiny Mrtvého moře i klimatické podmínky, které v této oblasti panovaly před stovkami tisíců let.
Vědci z Izraele, USA, Německa, Japonska, Švýcarska a Norska loni odebrali vzorky ze dvou vrstev podmořských hornin. Jedna z nich se nachází poblíž nejhlubšího místa moře, v hloubce přibližněi 235 metrů. Na tomto místě vědci narazili na vrstvu malých kulatých kaménků, které byly pravděpodobně v dávné době součástí pláže. Znamená to, že v té době bylo Mrtvé moře buďto zcela nebo téměř vyschlé.
Stáří této vrstvy je datováno do doby meziledové, která začala před 130 000 a skončila před 114 000 lety, kdy panovaly teploty srovnatelné s těmi současnými, anebo o něco vyšší. "Jezero tehdy vyschlo bez jakéhokoli lidského zásahu. Dnes vysychá vlivem činnosti lidí mnohem rychleji, což má politické důsledky, jelikož kvůli vodě vznikají války," řekla profesorka Emi Itová z Minnesotské univerzity.
Tématické stránky: Mrtvé moře
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama