Prosinec 2011

Vánoční nebe v západní Evropě zpestřil zbytek rakety Sojuz

29. prosince 2011 v 10:48 Společnost
Ruská kosmická agentura poskytla západoevropské veřejnosti vysvětlení nebeského úkazu, který v štědrovečerním období mohli sledovat na obloze lidé v Belgii, Nizozemsku, Německu a Francii. Podle Roskosmosu nebyl zářící rudý objekt připomínkou Vánoc či poselstvím mimozemšťanů, nýbrž posledním stupněm rakety Sojuz, která tři dny předtím do kosmu vynesla tříčlennou mezinárodní posádku.

Parní expres Lucius zve malé pasažéry

29. prosince 2011 v 10:22 Technika
Vláčkem, taženým parní lokomotivou, se zájemci mohou svézt a zažít přitom netradiční nadílku.

Češi brousí sekery a pily a vyráží do lesa pro dřevo

29. prosince 2011 v 9:41 Společnost
Češi nabrousili pily a sekery a stále častěji vyrážejí do lesa pro palivové dřevo. Důvodem je skutečnost, že vytápění uhlím či plynem je dražší, zatímco dřevo zůstává poměrně dostupné.

Technologie, která napodobí přírodu

28. prosince 2011 v 12:12 Technika
Předměty vyrobené trojrozměrným tiskem vypadají často tak, jako by je stvořila sama příroda.

Velká Británie plánuje vyslat k Falklandským ostrovům jadernou ponorku kvůli sporům Argentinou

28. prosince 2011 v 11:58 Společnost
Velká Británie oprášila myšlenku na vyslání jaderné ponorky do oblasti Falklandských ostrovů poté, co se vyostřil spor o toto souostroví. Argentina, která považuje ostrovy za své území, oznámila, že neumožní vyplout ze svých přístavů lodím s falklandskou vlajkou. Připojily se k ní Brazílie, Uruguay a podporu vyjádřila i vnitrozemská Paraguay, píše list Daily Mail.

Slon se drolí v zrnka písku, kampaň upozorňuje na rozšiřování pouští

28. prosince 2011 v 11:23 Příroda
Mohutný indický slon se suchem drolí na zrnka písku, levharta ve výskoku odfoukl náhlý poryv větru, papoušci se za letu rozpadají na miniaturní částečky prachu. Ekologická kampaň upozorňuje na křehkost ekosystému a zranitelnost i těch největších, nejsilnějších či nejrozšířenějších zvířat.

Žlutých vlaků jezdí méně, než RegioJet původně plánoval

28. prosince 2011 v 11:16 Cestování
Namísto plánovaných 18 spojů denně zajišťuje nyní RegioJet svými žlutými vlaky pouze deset spojů. Vlaky, které měly původně jezdit ještě letos, hodlá přidat do konce března.

Skákající šváb překoná délkou skoku kobylku

28. prosince 2011 v 10:49 Příroda
Švábi rychle běhají. Až na jednu výjimku, kterou je druh švába žijícího v Jižní Africe, který skáče lépe než kobylka.

Kvalitní čaj působí jako lék i zdroj potěšení

28. prosince 2011 v 10:28 Zdraví
Čaj je lékem, který stimuluje dobrou náladu a má blahodárné účinky na lidské zdraví. Kvalitní čaj je ale i nápojem, jehož pití bychom si měli dostatečně vychutnat, a přitom nemusí být v porovnání s jinými nápoji drahý.

Pracovní směna cestáře začíná ve tři hodiny ráno

28. prosince 2011 v 9:53 Automobily
Sníh, vítr, náledí. S tím vším se v zimě musí každý den poprat na silnicích cestáři.

Vikingům ukazoval cestu „sluneční kámen“

18. prosince 2011 v 14:40 Cestování
Daleké námořní plavby Vikingů na Island, do Grónska a na Labrador vzbuzují dodnes obdiv. Severní Atlantik je nehostinným koutem naší planety, kde celé dny nezasvítí ani hvězdy, ani Slunce. Jak udržovali Vikingové správný kurz?

DVD rekordér zkopíruje VHS kazety jedním prstem

18. prosince 2011 v 14:35 Kultura
VHS kazety se již dávno staly součástí historie a jen málokdo je běžně používá, avšak nový přehrávač se stále ještě může leckomu hodit. A pokud je v kombinaci s DVD rekordérem a USB přehrávačem multimédií, nezapadne ani v moderní domácnosti. Podívali jsme se na možná poslední VHS vlaštovku na trhu od LG.

Mrtvé moře vysychalo již v minulosti

18. prosince 2011 v 13:33 Cestování
Podle výsledků nejnovějších výzkumů geologů, vyplívá z rozboru sedimentů odebraných ze dna Mrtvého moře, že moře před 120 000 let téměř vyschlo. Bylo to v teplém období, během kterého na naší planetě panovaly teploty srovnatelné s dnešními. Tehdy však, na rozdíl od nynější doby, k vyschnutí moře nepřispíval člověk. Hladina Mrtvého moře neustále klesá a za hlavní příčinu je považováno odčerpávání vody z horního toku řeky Jordán, která Mrtvé moře ze severu napájí vodou.

Experimentální léky na hepatitidu typu C

18. prosince 2011 v 13:08 Zdraví
Gilead, který je největším světovým výrobcem přípravků na léčbu viru HIV, převzala svého konkurenta Pharmasset za zhruba 11 miliard dolarů.

Kalendář Pirelli 2012 se vydražil za 366 tisíc, výtěžek jde na přenosný ultrazvukový přístroj

18. prosince 2011 v 12:33 Zdraví
Jedná se o v pořadí je to již jedenáctou dražbu kalendáře Pirelli v České republice a vždy byl výtěžek věnován Masarykovu onkologickému ústavu.