Tradiční čínská medicína

24. července 2010 v 13:26 |  Zdraví
Tradiční čínská medicína, jejíž historie se táhle historií čtyři tisíce let nazpět, dovede pomoci i tam, kde si západní medicína neví rady.

Tradiční čínská medicína je i v dnesšní době stále obestřena rouškou tajemství a ne vždy a všemi je přijímána s otevřenou náručí. Je tomu tak i proto, že se svým pohledem na lidské zdraví odlišuje od klasické západní medicíny a tvoří vlastně filozofický systém, který vychází z taoismu. Čínská medicína nikdy neléčí jen příznaky nemoci, ale hledá její pravou příčinu. Usiluje tedy o celkovou obnovu zdraví, která spočívá ve vyváženosti organismu. Samotná léčba začíná rozmluvou s pacientem, kdy terapeut zjišťuje vše podstatné o člověku, jak reaguje na některé věci, co má rád, co mu vadí, jaké obtíže měl v minulosti.
Každý pacient je jiná osobnost
I některá další vyšetření mohou lidem, kteří jsou zvyklí na postupy západní medicíny, připadat neobvyklá - například diagnostika pulzu nebo diagnostika jazyka. Až po provedení těchto vyšetření se léčitel rozhodne, jaká terapie je pro pacienta vhodná. Každý člověk je pro tradiční čínskou medicínu unikátem. Čínský léčitel neléčí stejnou nemoc u dvou lidí stejně, protože má u každého jiný průběh. Pomocí individuálního přístupu může tradiční čínská medicína vyléčit i choroby, na které západní medicína pohlíží s despektem a které považuje v podstatě za nevyléčitelné a často je označuje nálepkou civilizační.
S jehlami na astma i cukrovku
Zkušenosti ukazují, že léčebné metody tradiční čínské medicíny si dovedou poradit nejen s chorobami, jako jsou alergie, astma, nespavost, vysoký krevní tlak, chronická únava či klimaterické a menstruační potíže, ale také třeba s roztroušenou sklerózou nebo cukrovkou. Pro samotnou terapii se nabízí řada metod. Jako typický nástroj má obvykle každý s tradiční čínskou medicínou spojeny akupunkturní jehly. Tradiční čínská medicína je založena na předpokladu, že lidským tělem proudí toky energií rozličných druhů. V místech, kudy energie proudí se nacházejí místa, kde lze jejich tok ovlivnit. A právě těchto míst čínská akupunktura využívá. Ale k tradiční čínské medicíně patří i hojné používání bylin, vhodný jídelníček či tělesná cvičení.
Bojová umění
Určitou formou těchto cvičení jsou i některá bojová umění. Jako další podpůrné metody využívá tradiční čínská medicína rovněž masáží, psychoterapie a také nahřívání akupunkturních bodů doutnajícími smotky bylin.
Externí tématické odkazy:
Tradiční čínská medicína je ucelený systém léčby.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tradiční čínská medicína Tradiční čínská medicína | 1. srpna 2013 v 18:57 | Reagovat

Měla jsem alergii a tradiční čínská medicína mi od ní pomohla.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama