Jak se bránit velkému horku

23. července 2010 v 12:55 |  Společnost
Během horkých letních dnů byste se měli vyvarovat alkoholu.
Nejezte těžká a tučná jídla.
Mezi polednem a 15 hodinou se nevystavujete přímému slunečnímu záření.

Některé rady, jak se chovat během horkých letních dnů, jsou všeobecně známé, neškodí si je však připomenout. A ruku na srdce, řídíte se podle nich?
Alkohol dehydratuje, měli byste si ho v horku odpustit.

1. Dostatečně pijte

Čistá voda není úplně ideální, daleko lepší je voda, která obsahuje soli a minerály, například iontové nápoje. Pozor na alkohol, ten naopak dehydratuje.

2. Oblékejte se přiměřeně

V létě se budete cítit nejpohodlněji v lehkých volných šatech z bavlny, která nedráždí horkem a sluncem unavenou pokožku a umožní vzduchu cirkulovat a ochlazovat nás. Nezapomeňte na pokrývku hlavy a na sluneční brýle.

3. Chlaďte se

Jak to je možné, snažte se vlézt do vody. Do bazénu, do řeky nebo alespoň doma do sprchy. Ta rozhodně nemusí být ledová, stačí vlažná. Často pomůže jen ponořit ruce po zápěstí do studené vody. Pořiďte si domů či do práce větráček. Sice nemá takový účinek jako klimatizace, protože vzduch neochlazuje, ale pouze rozhání, nicméně pocit vánku je příjemný.

4. Použijte opalovací krém

Opalovací krém s ochranným faktorem nejen ochrání kůži před spálením, ale v delším časovém horizontu je také součástí prevence proti předčasnému stárnutí a rakovinou kůže. Nezapomeňte namazat také uši, rty a krk a aplikaci krému opakujte několikrát denně. Mateřská znaménka nevystavujte přímému slunci.

5. Jezte lehce a častěji

Vyvarujte se teplých, těžkých a mastných jídel a nahraďte je lehkými saláty, ovocem a zeleninou s vysokým obsahem vody, např. vodní meloun. Pokud potřebujete alespoň jedno teplé jídlo denně, ideální volbou jsou polévky, které pomohou zvýšit přísun tekutin.

6. Nepřepínejte své síly

Naplánujte si fyzicky náročnější aktivity na chladnější dny. Jste-li zvyklí běhat, vyrazte zrána nebo k večeru. I prostá vycházka může tělo vyčerpat a dehydrovat. Nejlepší je nechodit v době mezi polednem a 15. hodinou na slunce vůbec.
Další články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama