Vědci našli malé Stonehenge

4. dubna 2010 v 9:52 |  Kultura
Jen dva kilometry od slavného Stonehenge objevili archeologové jeho zmenšenou verzi.


Nový objev u břehů řeky Avon nazvali Bluestonehenge - Modré Stonehenge. Název byl vytvořen podle barvy 25 kamenů, kterými je tvořeno.
Vykopávky ukázaly, že zde kdysi stál kruh o 10 metrech v průměru jehož hranice tvořily kamenné dvojice kamenných monolitů překlopených dalším. Kameny byly z místa odstraněny už před tisíci lety, ale otvory po nich ukazují, že zde stávaly kameny z 250 kilometrů vzdáleného Walesu.

Na konci cesty k velkému Stonehenge

Kameny ukazovaly konec dvoukilometrové cesty, která vedla od řeky Avon ke Stonehenge. Vznikla na konci doby kamenné. Vnější část nově objeveného areálu vznikla v době kolem roku 2400 př. n.l., ale špičky šípů nalezené na místě naznačují, že nejstarší části pocházejí z doby ještě o 500 let starší.
Profesor Parker Pearson, který výzkum vedl, oznámil, že jeho tým čekal na výsledky radiokarbonového určení stáří, které měly přesně určit, z jaké doby stavba pochází. Nyní musí vědci přijít na to, jestli byly kameny z Modrého Stonehenge odstraněny proto, že je pak neolitičtí lidé použili na stavbu velkého Stonehenge. To prošlo kolem roku 2500 př.n.l. velkou rekonstrukcí, kdy bylo 83 původních kamenů obohaceno o 80 nových, které pocházely z Walesu.
Pearson novinářům řekl: "Největší otázkou je, kdy vlastně byly kameny vztyčeny a kdy byly zase odstraněny. Teď čekáme na odpovědi. Už dříve se spekulovalo, že by na konci cesty od Stonehenge mohla stát nějaká menší stavba, ale celý monolitický areál nikdo nečekal." Archeolog dodal: "Myslím, že jsme našli nevyvratitelný důkaz, jak důležitá byla řeka pro lid, který vytvořil Stonehenge. Zdá se, že řeka pro ně tvořila spojnici mezi světem živých a mrtvých. Stonehenge mohlo být místem, kudy se vstupuje do zásvětí.
Archeologický výzkum probíhal v létě 2009 a skončil na konci září. Odhalil také, že pravěcí stavitelé používali místo rýčů a krumpáčů jelení paroží. V poslední době se to kolem Stonehenge novými nálezy jen hemží, například v roce 2005 byla objevena neolitická vesnice Durrington Walls. "Jen málokdo dnes ví, že Stonehenge bylo ve své době největším hřbitovem Británie. Je také možné, že kruh z modrých kamenů byl místem, kde probíhaly kremace, než byl popel mrtvých dopraven do Stonehenge, vysvětlil Pearson.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veranda* Lalala :* Veranda* Lalala :* | Web | 17. prosince 2011 v 13:10 | Reagovat

Díky za informace.. to jsem vůbec nevěděla! ;) A to píšeš sám nebo někde skopíruješ? PS: proč ti nemůžu okomentovat jiný články?

2 ANGELINA ANGELINA | Web | 18. června 2015 v 13:56 | Reagovat

online pujcky bílovec :-x

3 GARRY GARRY | Web | 20. června 2015 v 18:56 | Reagovat

půjčka online jílové u prahy :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama