Do módy přicházejí umělé diamanty

21. března 2010 v 9:22 |  Společnost
Zásnuby jsou ideální příležitostí pro věnování prstenu s diamantem či diamanty. A věnovat prsten s diamantem je teď s příchodem uměle vyráběných drahokamů na trh o něco snazší. Změnu asi nejvíce pocítí peněženky kupujících. Umělé diamanty jsou totiž až o dvě třetiny levnější než jejich přírodní protějšky. Uměle vyrobené diamanty jsou nicméně od těch přírodních téměř k nerozeznání. Rozlišit je dokáže jen speciální mikroskop a UV záření. I jejich lesk je díky srovnatelné tvrdosti stejně oslnivý.

"Vypadají úplně jako přírodní diamanty. Brousí se stejným způsobem. A jak tady můžete vidět, je celá řada možností, jak brousit diamant," dodává Ronnie Van der Linden, partner společnosti Gemesis, která se výrobou umělých diamantů zabývá. Lesk umělých diamantů pak chválí i odborníci. "Tvrdost je stejná, proto se stejně leskne. Takže pro zákazníka tu není žádný významný rozdíl," tvrdí Tom Moses, expert z Gemologického ústavu USA.

Umělé diamanty za třetinu ceny přírodních

Rozdíl je pochopitelně v ceně. Diamant vyrobený v laboratoři firmy Gemesis stojí jen třetinu toho, co kámen vytěžený v Africe. "A to je v době, kdy je na tom ekonomika špatně, skvělá věc," říká Catharine Laciová, jedna z koupěchtivých zákaznic.
Floridská firma Gemesis vyrábí umělé diamanty už osm let. Zaměřuje se z převážné části na výrobu žlutých a oranžových diamantů, které jsou v přírodě vzácností. Zatímco pod zemí leží miliony let, v laboratoři spatří světlo světa během několika dní. Možná proto jim podle řady lidí něco schází. "Když je to vyrobené v laboratoři, mám pocit, že se to nevyrovná hodnotě diamantu," přemítá jedna ze zákaznic.
Trh s umělými diamanty je stále v plenkách. A to i přesto, že v posledním desetiletí rostl. V obřím šedesátimiliardovém diamantovém průmyslu zatím podle odhadů zaujímá podíl menší než jedno procento.
Umělé diamanty jinde: Umělé diamanty
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hannah Hannah | Web | 7. listopadu 2013 v 9:32 | Reagovat

ty diamanty jsou docela věda tady http://blog.pogo.cz/jak-vybirat-sperky-diamanty/ jsem četla, že je snad 9 brusů, do toho že ještě různé stupně příměsí... dřív jsem myslela, že tomu rozumím, teď už se bojím pomalu něco koupit :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama