Terminátor 4 Salvation

12. června 2009 v 12:13 |  Film
Do českých kin dorazil čtvrtý díl filmu Terminátor. bez své ústřední hvězdy Arnolda Schwarzeneggera se bude o úspěch nového pokračování snažit Christian Bale. Ne jako kyborg, ale jako bojovník za lidstvo John Connor.

Stává se pravidlem, že neznámý režisér před svým prvním trhákem natočí nějaký odpad, který skončí ve filmových archivech hluboko pod zemí. Ne jinak tomu bylo v případě Jamese Camerona, duchovního otce Terminátora.

Film Terminátor vzešel z noční můry

"Rožíroval jsem snímek Piraňa 2: Létající zabijáci a už od začátku bylo vše špatně. Bylo to jako zlý sen," vzpomíná Cameron. Zlý sen ovšem přišel až pár měsíců později, kdy se v Římě dodělával pro volné pokračování hororu o zabijáckých rybách finální střih. Režisér, jehož reputace utrpěla vážné trhliny, se v italském velkoměstě zhroutil. "Ležel jsem na hotelovém pokoji v příšerných horečkách a v noci se mi zdál sen o kyborgovi s pohledem monstra," dodává. Byla to vlastně halucinace o kovovém skeletonu, který drží kuchyňský nůž a žene se ke zraněné dívce, aby ji "ukončil". Po dokončení Létajících zabijáků se Cameron na míle vzdálil od snímků kategorie C. Začal psát své první mistrovské dílo - příběh o robotovi vyslaném z budoucnosti, který má za úkol jediné, likvidovat. Příběh prvního dílu filmu Terminátor je potom velmi poetický. V budoucnosti ovládají planetu Zemi stroje, proti nimž vede partizánskou válku hrstka lidí v čele s Johnem Connorem. Skynet, centrální systém roborů, proto vyšle do minulosti terminátora s úkolem usmrtit matku vůdce lidí, Sarah Connorovou. Lidé však do minulosti vyšlou také svého zástupce. Nelítostný souboj tak může v ulicích Los Angeles začít.

Terminátor Arnold Schwazenegger

Původně se do role terminátora uvažovalo o O.J.Simpsonovi, nicméně když ho Cameron uviděl, řekl, že takový milý chlapík nemůže hrát robota s pohledem monstra. Na doporučení se pak setkal s Rakušanem Arnoldem Schwarzeneggerem, který měl původně hrát bojovníka za lidstvo, nicméně oba se shodli, že by to měl být právě on, kdo bude terminátor. S rozpočtem 6,5 milionů dolarů potom v roce 1984 vzniká legenda mezi sci-fi filmy Terminátor. Doposud vydělal po celém světě kolem 78 milionů dolarů.

Terminátor 2 - nejlepší díl filmové série

Říká se, že každá lilmová "dvojka" je vždy horší, než jeho předchůdce. Pro film Terminátor 2: Den zůčtování to však neplatí. Jakkoli jednička byla přelomová pro celý Hollywood, pokračování zbouralo všechny dosavadní úspěchy snímků se sci-fi tématikou. Navíc obecenstvo dostalo, co si hlasitě žádalo, totiž Arnolda Schwarzeneggera v kladné roli. Ten musí ve druhém díle jako terminátor vyslaný lidmi z budoucnosti chránit pubertálního Johna Connora a jeho matku. Proti sobě má ultra moderního T-1000, kterého ztvárnil Robert Patrick.

Třetí díl filmu Terminátor propadl

Třetí pokračování série Terminátor, již bez rožisérské účasti Jamese Camerona, bylo ve znamení ještě vyšších nákladů, filmových triků, velkolepých akcí a rozbouraných ulic. Protivníkem Schwarzeneggera se stala první terminátorka historie, Kristianna Loken, která jakožto původem Norka dokázala ve své roli spojit půvab a robotický chlad. Nicméně kritika film v podstatě odsoudila.

Arnie nemá na film Terminátor 4 Salvation čas

Po šesti letech na filmová plátna přichází čtvrté pokračování ságy o brutálních strojích, které se snaží vyhladit lidstvo. Režisér Joseph McGinty Nichol se tentokrát musel obejít bez Arnolda Schwarzeneggera, který si nyní hoví v křesle kalifornského guvernéra. O hvězdu první kategorie však nebude nouze. Postavu odbojáře Johna Connora, který má zachránit lidstvo, si zahrál Christian Bale. "Když jsem dostal nabídku účinkovat ve filmu Terminátor 4 Salvation, říkal jsem si: cože? tady už se nemůže odehrát nic nového. Poté jsem si uvědomil, že by mě zajímalo, zda lidé vezmou ze své peněženky 10 dolarů a koupí si lístek v kině," říká Christia Bale. Ale nebylo to pouze kvůli tomu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama